| A betegségről
A fizikai test, a lélek és a tudat összehangolt működését nevezzük EGÉSZSÉGNEK.
Amint ebben a rendszerben diszharmónia lép fel, akkor ezt az állapotot BETEGSÉGNEK nevezzük.
Mindenkinek van valami gondja a testével, csak legfeljebb nem tud róla, vagy nem vesz róla tudomást. Függetlenül attól, hogy milyen betegségről beszélünk, a háttérben mindig valamilyen megoldatlan kérdés, életfeladat van.
Ahhoz, hogy megértsük a betegségeinket, ismernünk kell testünk felépítését.
A test három fő részre osztható. Plusz egy, ami szerves része a testnek, de mégsem tartozik hozzá…
1: Fizikai test, hozzá tartozik a kézzelfogható test, az energiarendszere, és az aurája.
A fizikai test bonyolult kémiai, és fizikai törvények alapján működik. A test meridián vonalait már évezredek óta ismerjük, az auráját a „látók” látják. Kifinomult műszerekkel mérhető.
2: A Lélek.( a belső éned) A lélek lakhelye a szív! Mutass magadra és mond ki, hogy ÉN! A szívedre fogsz mutatni. A szív egy különleges szervünk. Az emberi test motorja. A szívverés automatikus történés. Tudatunktól független, (kevés kivétellel) nem tudjuk irányítani. A szív a szeretet szimbóluma.
3: A tudat, a lélek azon része, ami az emlékek, a tanultak, a tapasztalások tárolója.
Ez a fej körül található. Ebbe beletartozik az előző életeink tudása is.
Biztosan volt már olyan, hogy azon vetted észre magad: „- Jé ezt meg honnan tudom?”
A tudatunk feltérképezésében a mai orvostudomány még gyerekcipőben jár. Elemzik, feltérképezik az agy minden apró területét, de igazi választ még nem találtak arra, hogyan működik a tudatunk.
Azon kívül van még egy részünk, amit az ego-nak nevezünk.
A Mexikói varázslók „Flayer”-nek, vagy szökkenőnek nevezik. Én egyfajta ragadozónak tekintem, aki fogva tart minket.
Az Ember egy spirituális csoda, egy mágikus lény. Hogy hol vannak a határaink azt, ma még nem tudjuk.
Születésükkor az újszülöttet a látók, egy aranyszínű, tojás alakú gömbben látják.
Ez a gömb nem más, mint a tapasztalás.
Az ego tápláléka a tapasztalás. Ezt az aranygömböt rágják le rólunk. És csak annyit hagynak meg, ami az életünk folytatásához, fenntartásához elengedhetetlen.
A lélek és a tudat párbeszédét akadályozni igyekszik az ego. A lélek ezért kényszerül betegségekkel üzenni a tudatnak, mert a tudat nem halja meg a lélek szavát. Azért nem halja, mert az ego mindent elkövet, hogy elvegye, lekösse a figyelmét. Amikor Önmagaddal társalogsz, nem teszel mást, mint az Egóddal beszélsz. Az ego kitalál mindent, hogy szóval tartson. Mindig beszél hozzád, énekel, dúdol. Dicsér, vagy kritizál. Táplálja a félelmeid. Önbecsülésed emeli, vagy rombolja azt. Mindent elkövet, hogy tapasztalj. Belevisz mindenféle szituációba, vitába, csatába, szerelembe, féltékenységbe… mindenbe, csak tapasztalj! Mert neki ez a tápláléka.
De most nem is erről akarok beszélni, hanem a betegségről, a gyógyításról.
Ez itt a saját, a gyógyításról alkotott véleményem:
Mindig annak a híve voltam és vagyok, hogy előzzük meg a betegségeket. Éljünk úgy, hogy a betegség elkerüljön. Ha már bekövetkezett a baj, akkor sem az ellenséget, hanem inkább a barátot, a tanítást lássuk meg a betegségben. Vallom, hogy senki nem tud meggyógyítani senkit sem. Segíteni lehet, de a gyógyulás csak változás útján jöhet létre. A betegnek meg kell szüntetni az életében lévő, őt beteggé tevő akadály okát. Mindenki, aki gyógyításra adja a fejét, csak ebben a szellemben teheti.
Most nézzük át a betegség 4 fő csoportját.
Karmikus betegség.
A Karma szanszkrit eredetű szó, melynek jelentése összetett. Előző életek tetteinek, gondolatainak összessége, mely a mostani életünket szabja meg, annak milyenségét egészség, gazdagság, hatalom, tudati és testi szinten. A karmikus betegség az egyetlen, melyet nem szabad hagyományos módszerrel gyógyítani. Miért? Mert a betegség azért alakult ki, vagy eleve azzal jött a világra az újszülött, hogy a betegsége által tanuljon vagy azzal tanítson. Karmikus betegség a testi fogyatékosság (vakság, süketség, bénulás...) A karmikus betegséget szinte lehetetlenség gyógyítani, csak enyhíteni lehet. Azt viszont kell. A nem gyógyíthatóság soha nem azt jelenti, hogy nem is kell foglalkozni az egyénnel. Kötelességünk, hogy útján segítségére legyünk. A rák és egyéb, a halálhoz vezető betegségeket is a karmikus betegségekhez sorolom, mert egy végbélrák okozta szenvedéssel, és a betegséggel és kiszolgáltatottsággal nagyon sokat lehet “ledolgozni”. Ezt a betegséget sem tudjuk gyógyítani, csak kezelni, és segíteni a betegnek, alázattal tűrni a szenvedést, és méltósággal elviselni a halált. Tehát látható, hogy a karmikus betegség nem csak velünk született betegség, fogyatékosság lehet. A karmikus betegségben szenvedővel való találkozás minden esetben próbatétel a gyógyító számára. Nagy kihívás. Semmit sem szabad félvállról venni és “csak úgy “ segíteni, gyógyítgatni. Különösen igaz ez a karmikus betegségre, nagyon figyeljünk oda. A legtöbb esetben nem tudunk segíteni fizikai szinten, talán lelkin sem, de meg kell próbálni a saját szintünkön mindent úgy, hogy nem hitegetjük a beteget, és nem ígérünk neki gyógyulást. Ha hitegetjük, nagyobb hibát követünk el, mint gondolnánk. Csak tapasztalt lélekgyógyászok vállaljanak karmikus terheket.
Indulati betegség:
Gondolatok, vágyak, fantáziák le nem vezetéséből, meg nem éléséből, elfojtásából keletkezik. Tipikusan az ego okozta betegségek. Először csak funkcionális zavarok keletkeznek a különböző életfolyamatokban, majd akut testi panaszokat (gyulladás, sérüléseket) eredményezhet. Ez a folyamat krónikussá is válhat, és gyógyíthatatlan szervi elváltozásokká alakulhat át, ami halálhoz is vezethet. Az indulati betegség egyénre szóló, az Én harca önmagával, a lélek harca az ego-val. Ha hallgatunk a szívünkre és a szerint élünk, akkor kevesebb indulati betegséggel kell megbíróznunk. Ha az indulati betegséget “meggyógyítjuk” úgy, hogy közben nem szüntetjük meg az okot, nem változik a beteg élete, akkor az én egy erősebb betegséggel válaszol.
Egy kedves ismerősöm évekig küszködött a lábában levő visszér miatt. Minden orvosi kezelés hiábavalónak bizonyult. Évekkel ezelőtt megkért, hogy tudok-e segíteni Reikivel. Természetesen adtam neki Reiki kezelést, de a kezelés közben elmondtam neki, hogy változtatnia kell az életén. Ki kell lépnie abból, amit évek óta csinál, mert csak az hoz javulást. A Reiki kezelés, amit akkor kapott, csak enyhítette a fájdalmait. A megoldást a változás hozta volna meg. Ma fél lábbal már érti miről beszéltem...
Környezeti betegség:
Alapvető különbség a környezeti és az indulati betegség között az, hogy a környezeti betegségnél nem az egyén küzd saját magával, hanem más Egója uralkodik a saját Énje fölött. Az egyén megadja magát más, mások Egójának. Ezáltal elveszíti a lélek a test fölött az uralmát és megbetegszik. Jó példa erre a zárt közösség, börtönök, katonaság, vagy olyan munkahely, ahol általában a szabadságra törekvő Én fogságban van, ilyenkor az ember, különböző védekezési formákat produkál, törekedve arra, hogy időt nyerjen az Én-je a szabadság megteremtésére. Tipikus környezeti betegségek a hajhullás, bőrbetegség, fogak elvesztése...stb.
Pszichoszomatikus betegségek.
A betegségek közül talán ezt a legnehezebb gyógyítani az egyén életének megváltoztatása nélkül. A betegségeket a test energiaháztartásának felborításával éri el a lélek. A betegséget mindenki máshogy éli meg. Az energia hiány, vagy blokk többféle területen gátolhat. Ha az energia (düh, agresszió, szexualitás, egy bizonyos tevékenység) gondolati szinten blokkolódik, alvászavart, és különböző fóbiákat, gátlásokat okoz. Ha az energia a test funkcionális szintjén blokkolódik, magas, vagy alacsony vérnyomás akár cukorbetegség is kialakulhat. Ha az energia idegrendszeri szinten blokkolódik, akkor a következmény, idegrángások, vagy akár multipex scerosis is kialakulhat.
Bárhol is gátolják tehát az életerőt, ha nem sikerül a gátlást feloldani, rákényszerülünk, hogy szembenézzünk a várható következményekkel. Ily módon szólít fel a lélek, hogy megtegyük a szükséges lépéseket.
Az indulati, a környezeti és a pszichomatikus betegség a lélek üzenetei a testnek. Ami nehézzé teszi ezeknek az elfogadását talán az, hogy nem ismerjük a lélek üzenetét, “nyelvét”. Nem tudjuk, hiszen nem tanítják meg velünk, mit is jelenthet valójában a betegségünk, amivel épp meg kell küzdenünk. Addig kell küzdenünk a betegségünkkel, amíg az ellenséget látjuk benne. Ha a betegséget tanításnak, üzenetnek fogjuk fel, akkor nem kell küzdenünk vele, hanem tanulni kell belőle, azaz változni, változtatni az életünkön. De amíg ez az étfilozófiánk: hogy könnyebb bekapni egy pirulát, mint változtatni életünkön addig lesz dolga a gyógyítóknak. A Reiki egy olyan intelligens energia, ami a léleknek segít elérni a célját. Közvetve a beteg testrészt kezelve az okra is hatással van és elősegíti az egyén változását. Tehát szó sincs arról, hogy valaki elfogadja-e a Reikit, vagy sem, mert az elfogadást, vagy az elutasítást az ego teszi. Ezek után talán érthető, miszerint, nem tudunk ártani a Reikivel, hiszen a Reiki nem az egyén egójának szól, hanem a lélek segítője. Nincs olyan ember, akinek nem kell a Reiki, csak, aki az egója által megtagadja azt.
Az ego csapdája az önfontosság. Ha bármilyen formában elismerést, vagy köszönetet várunk a kezelésért, akkor beleesünk ebbe a csapdába. Ha azt hisszük többek vagyunk azzal másoktól, (mert ismerjük, használjuk a reikit), akkor óriásit tévedünk. Az önhittségből nagyon nehéz kimászni, mert nehezen ismerjük, látjuk be ezt a hibánkat.
A sors a legjobb orvos. Előbb, vagy utóbb mindenkit meggyógyít, s csupán saját döntésünktől függ, hogy a tanulás milyen módját válasszuk. A felismerés bölcs útját, vagy a betegség és a szenvedés tanítását. Ha a lelked, a szíved a helyén van és hallgatsz rá, akkor az egészséged is helyreáll.
Mindenfajta lelki üzenetnek megvan a maga testi megfelelője. Mindegyikük egy-egy tünet. Ahogyan az öröm megnyilvánulhat nevetésben, vagy a bánat, sírásban, úgy válthat ki a problémák előli menekvés, különböző testi nyavalyákat. Mindez csak tünet, s minden egyes tünet a Lélek üzenete. Amennyiben megértjük ezt a nyelvet, képesek leszünk megtenni a szükséges lépéseket. A változtatás után a tünet megszűnik létezni, tehát nem az ellenséget, hanem a tanítót, a barátot kell meglátnunk benne.
Tóth Gábor Srychy
Független Reiki Mester
Ha részletesebben szeretnéd megismerni a betegségek lelki okát ebből a könyvből megtudhatod:
| |